Zadzwoń do nas!

01

Drewno jest OZE

Odnawialne Źródło Energii (OZE) jest to termin określający pozyskiwanie energii ze źródeł, których wykorzystanie nie wiąże się ze stosunkowo długim deficytem, ponieważ odnowienie tychże źródeł następuje w krótkim czasie.
I tutaj mamy do czynienia między innymi z energią wiatrową, ostatnio bardzo popularną i efektywną energią słoneczną (np. fotowoltaika), energią wód płynących, geotermią a także biomasą.
Jako biomasę z kolei należy rozumieć biodegradacyjną frakcję pochodzącą z pozostałości rolnych, biogazy, część odpadów komunalnych i przemysłowych, ale przede wszystkim odpady i produkty produkcji leśnej, np. czystej postaci drewno.
To właśnie temu najstarszemu w historii produktowi energetycznemu poświęcony jest ten artykuł.

Poniższa tabela przedstawia możliwości alternatywnego wykorzystawnia drewna jako ogrzewania w wysokosprawnościowych piecach i kominkach (>90% sprawności).
Wynika z niej, że niecałe 13% energii odnawialnej w gospodarstwach domowych mogłoby pochodzić z biomasy drzewnej, którą Lasy Państwowe przeznaczają jako zrębki do sprzedaży.

Jeśli jednak przyjrzymy się teoretycznemu zapotrzebowaniu na energię wg norm z 2017 roku dla domów jednorodzinnych (wskaźnik EU=11,8 W/m2) to wychodzi nam iż ok 38% tychże domów mogłoby ogrzewać się za pomocą drewna.
Gdby przyjąć jednak wskaźniki energetyczne, które zostaną wprowadzone 1 stycznia 2021 roku (EU=8,7 W/m2), wynik ten będzie bardziej pokrywał zapotrzebowanie domów jednorodzinnych, gdyż budownictwo wymusza coraz to mniejsze zapotrzebowanie energetyczne domów poprzez nowocześniejszą termomodernizację, wentylację itp.

[table id=1 responsive=scroll /]

Źródło: Małopolski Cech Zdunów na podstawie raportów Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

[table id=2 responsive=scroll cache_table_output=false /]

Obliczenia wykonane przez MCBE Politechnika Krakowska

Udział zatem drewna w polskim bilansie energetycznym jest znaczący. Co ważniejsze – drewno nie jest kopaliną jak węgiel czy gaz ziemnylub ropa. Zatem idealnie wpisuje się naszą gospodarkę energetyczną jako OZE.
Przy stale rosnącym udziale energii odnawialnej z promieniowania słonecznego (Fotowoltaika i kolektory słoneczne), oraz przy obecnym wykorzystaniu energii wiatrowej i regionalnie, tam gdzie to możliwe – geotermalnej, mamy spore możliwości jako Polska przystosować się do wytycznych europejskich nakazujących nam zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii na odnawialne.

Podchodząc racjonalnie do gospodarowania drewnem jako biomasą energetyczną, możemy znacznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza bez potrzeby krzywdzących zakazów palenia tym paliwem. Wystarczy odpowiednio wykonane urządzenie (tutaj więcej na ten temat) oraz odpowiedni sposób naszego palenia drewnem aby wykorzystać je maksymalnie kalorycznie i jednocześnie całkowicie ekologicznie – o tym pisaliśmy w tym artykule.

Share:
blog

Related Articles

Proin ultrices scelerisque pretium maecenas purus
comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *