5 ZASAD CZYSTEGO SPALANIA DREWNA

W sezonie tzw. przejściowym w ogrzewnictwie (jesień i wiosna) często sięgamy po alternatywne źródło ogrzewania jakim jest kominek.
Dobrze wybudowany i  usytuowany potrafi ogrzać idealnie w tym okresie cały dom, dzięki czemu znacznie oszczędzamy na podstawowym źródle ogrzewania. Jak zaoszczędzić również w sezonie grzewczym na głównym źródle ogrzewania piszemy w innym artykule.


Co robić aby spalać paliwo (drewno) w kominku w sposób całkowicie ekologiczny i nie zanieczyszczać powietrza?


Wokół spalania paliw stałych powstało wiele mitów w literaturze internetu. Zwłaszcza popularnych wśród przeciwników palenia tychże paliw.
Jednocześnie napisano masę artykułów o samym spalaniu. Jednak jak pokazują fakty, jeszcze sporo musimy przyswoić sobie wiedzy aby zbudować skuteczną świadomość wśród Polaków i Polek na temat tego procesu.


W tym artykule postaramy się Wam przyswoić najważniejsze zasady ekologicznego i efektywnego (a to zazwyczaj idzie w parze) spalania biomasy drzewnej w naszych kominkach i pieco-kominkach.

 1. Suche drewno opałowe
  Palmy tylko suchym drewnem opałowym, to znaczy takim którego wilgotność jest poniżej poziomu 20%. Jakie mamy metody sprawdzania staniu jego wilgotności opisaliśmy w innym artykule. Dodatkowo drewno używane do spalania powinno mieć szczapy o przekroju drewna opałowego (nie popularnie zwanego-kominkowego!). Grubość szczap ma znaczenie jeśli chodzi o proces spalania, najlepsze to ok. 10cm grubości i nie dłuższe niż 40cm. Wtedy podnosimy efektywność ich spalenia i zoptymalizujemy czas procesu.
 2. Budowa paleniska
  Radzimy zwrócić uwagę, kierujemy to głównie do nowo kupujących paleniska kominkowe, na materiał wykonania samego wkładu kominkowego lub piecowego.
  Kominek bogato wyłożony grubą warstwą dobrego szamotu będzie nam znacznie odbijał temperaturę, akumulował ją i co za tym idzie – podnosił temperaturę w palenisku. Taki efekt przełoży nam się na lepsze dopalenie materiału biomasy, gazów i innych związków, które mają przeważające znaczenie do odpowiednio ekologicznego spalania biomasy. W przypadku pieco-kominka i kominka akumulacyjnego dodatkowym atutem są tu kanały dymowe i całość szamotu tworząca ten rodzaj urządzenia. O tym w innym artykule.
 3. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz do komory spalania
  Nowoczesne paleniska spełniające wymogi Ekoprojekt 2022, zawierają możliwość podłączenia powietrza bezpośrednio do komory paleniska. Całkowicie hermetyczna konstrukcja zapewnia stały dostęp świeżego powietrza do spalania bez konieczności zaburzenia salda wentylacji w domach (zwłaszcza w dzisiejszej dobie rekuperacji).
  Kominek sam pobiera tyle powietrza ile potrzebuje w aktualnej chwili do spalania.
 4. Drożność komina i konserwacja paleniska
  Oczywistą rzeczą jest, iż palenisko należy utrzymywać w czystości, nie blokując dostępu powietrza do spalania, zarówno wtórnego jak i pierwotnego. Należy dbać o stałą obsługę serwisową ze strony wykwalifikowanego instalatora (najlepiej mistrza zduńskiego).
  Sam komin powinien być minimum 4 razy w roku serwisowany oraz mieć wydaną opinie mistrza kominiarskiego (jest to również wymagane przez większość zakładów ubezpieczeń).
 5. Creme de la creme – ROZPALANIE OD GÓRY!
  Królową zasad i jednym z priorytetów Fundacji Eko-Źródła jest promowanie świadomości co do samego procesu spalania, na który ma wpływ użytkownik.
  ROZPALAMY TYLKO OD GÓRY! Już nie jednokrotnie informowaliśmy o tym na naszym fanpage’u i na www.kominkizdunskie.pl.
  Układamy szczapy od najgrubszych do najdrobniejszych ku górze (drewno opałowe) jak najbardziej poziomo, na samej górze układamy rozpałkę w formie ciała stałego. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, iż najlepszy rodzaj to podpałka z wełny drzewnej. Czas spalania ok. 8 minut, tak wiec na pewno dobrze przygotowane i ułożone drewno się zapali od jednej sztuki!
  Zapłon paliwa następuje od góry, czyli ogień schodzi sobie ku dołowi, zajmując kolejne partie i podnosząc temperaturę w palenisku, co przekłada się również na czystą szybę – ale o tym w innym artykule 🙂
Do tej metody wiele lat zachęcali Szwajcarzy i obecnie mają świetnie wyedukowane społeczeństwo: https://www.fairfeuern.ch/index.php?id=9

Poniżej wyniki badań porównywania różnego rodzaju spalań węgla:

Wskaźniki emisji ze spalania węgla dla różnych rodzajów kotłów na podstawie rzeczywistych pomiarów

Dane z raportu "Wskaźniki emisji zanieczyszczeń powietrza emitowanych z indywidualnych źródeł ciepła" Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Zabrze 2017

Stosując się do powyższych zasad unikniemy z pewnością czarnych smug na szybie, zanieczyszczonego komina (może okazać się że nie potrzebne będzie jego czyszczenie-zatem taniej wyniesie nas eksploatacja kominka), odzyskamy więcej energii z drewna, a przede wszystkim tanio i ekologicznie ogrzejemy nasz dom przy niezapomnianym i nieporównywalnym z niczym klimatem trzasku polan w kominku.

Co do tematu dokładania do kominka – w nagrzanym wcześniej wkładzie i kominku kolejne drwa nie przyniosą nam tyle dymu co w zimnym palenisku, natomiast Fundacja Eko-Źródła i Kominki Zduńskie polecają jednak kominki akumulacyjne i paleniska zduńskie o nazwie pieco-kominek. Są to urządzenia, w których z pewnością nie musimy nic dokładać…

Ale o tym traktuje rzecz jasna inny artykuł. 🙂

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Kominki Zduńskie

Kominki Zduńskie

Dodaj komentarz

Akceptuję Regulamin i Politykę prywatności