Zadzwoń do nas!

kominki Ekoprojekt 2022

Kominki po 1 stycznia 2022

Przed nami końcówka roku 2021, kolejny Sylwester „z Dwójką, Jedynką i innymi ciekawymi postaciami” :-), natomiast część osób zastanawia się co wydarzy się 1 stycznia 2022 roku.

Takie kwestie poruszane są w domach, w których już stoją kominki oraz w tych nowo budowanych, gdzie kominki zaraz powstaną. Cała ta sprawa dotyczy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, która to nazywana jest potocznie Ekoprojekt 2022. Inna nazwa to Ecodesign 2022.

Ekoprojekt 2022 określa jakie normy musi spełniać konkretny wkład kominkowy aby mógł być dopuszczony do sprzedaży i montażu od 1 stycznia nadchodzącego roku. W tabeli podajemy wartości jakie przyjmuje dyrektywa:

Dane:Wymogi dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania, wykorzystujących paliwo inne niż pellet
Sezonowa efektywność energetyczna65%
Emisja cząstek stałych (PM)40 mg/m3
Emisja Organicznych Związków Gazowych (OZG)120 mgC/m3
Emisje tlenków azotu (NOx)300 mg/m3
Emisje tlenku węgla (CO)1500 mg/m3

Od kilku lat na rynku są już w sprzedaży wkłady kominkowe zapewniające duże lepsze „osiągi” aniżeli te podane w tabeli powyżej.

kryzys energetyczny

Działania lokalne

Pomimo zastosowań Ekoprojektu, odrębne sejmiki województw mogą kształtować poszczególne uchwały antysmogowe.

I tak np. uchwała sejmiku województwa Małopolskiego (wyłączając Kraków) zakazuje palenia paliwami stałymi w dni największego przekroczenia wskaźników zapylenia.

Warto zwrócić uwagę również na poszczególne dotacje i dofinansowania występujące w różnych województwach, a nawet powiatach czy miastach. Dofinansowania z Urzędów Miast czy Powiatów prowadzą konkretne ośrodki, gdzie można otrzymać dodatkowe środki za zakup i wymianę źródła grzewczego.

Taką drogą poszła np. gmina Skała pod Krakowem, Urząd Miasta Pabianice oraz Konstantynowa Łódzkiego.

Ekologia a kominki

Wszystkie powyższe działania mają za zadanie wspieranie szeroko pojętej ekologii i czystości powietrza. Kominki z racji spalania paliwa stałego już od dawna spełniają dużo bardziej wyśrubowane normy aniżeli Ecodesign.

Firma Kominki Zduńskie, będąca zakładem zduński, buduje kominki w dwóch technologiach: izolacyjnej (zabudowa z płyty krzemieniowo-wapiennej) oraz akumulacyjnej (płyta ceramiczna z Akubetu). Podłączenie kominka do spalania odbywa się tutaj systemem kanałów z Akubetu, które odbierają ciepło i filtrują wystudzony dym.

W sprzedaży występują również piecokominki, czyli urządzenia podłączone do komina akumulacyjnie, lecz „serce”piecokominka zajmuje ceramiczne palenisko zamiast metalowego wkładu kominkowego. W takim kombinacie palić możemy także drewnem iglastym, gdyż posiada ono dużo wyższe temperatury spalania w komorze paleniska.

Same kominki nie stanowią zagrożenia dla ekosystemu, gdyż drewno jest odnawialnym źródłem energii i posiada zerowy bilans CO2 (drzewa przecież potrzebują go do wzrostu).

Krzysztof Woźniak z Polskiego Forum Klimatycznego uważa, że kominki nie stanowią nawet 1 procent emisji pyłów w całej Małopolsce. Biorąc pod uwagę dyrektywę Ekoprojekt 2022 i zmiany, jakie wprowadza, liczba ta tylko ulegnie poprawie.

kominek narożny

Kominki jako niezależność energetyczna i kryzys energetyczny

Kraje takie jak Austria, Niemcy czy Czechy od dawna zabezpieczają swoje gospodarstwa domowe biomasą drzewną jako niezależne źródło grzewcze.

Jest to jedyna taka opcja, gdyż wkłady kominkowe jako jedyne nie potrzebują zasilania elektrycznego do pracy. Są jedynym lekarstwem na ubóstwo energetyczne oraz szeroko pojęty kryzys energetyczny w gospodarstwach domowych.

Wiadomą sprawą jest, iż drewno kominkowe nie może stanowić surowca strategicznego w branży energetycznej dla kraju. Stanowi ono jednak strategiczny bezpiecznik energetyczny w każdym domu.

Co ze starymi piecami i kominkami?

Kominki i piece, użytkowane obecnie (a nie spełniające Ekoprojektu) powinny zostać wymienione do roku, który został wskazany w danej uchwale antysmogowej sejmiku województwa. Głównie są to lata 2025-2027. Ratunkiem dla takich domostw jest również doposażenie obecnego kominka w filtry lub katalizatory.

Palenie w piecu, piecyku, kominku

Odrębną kwestią jest technika palenia w urządzeniu grzewczym. W tym miejscu sporą rolę do odegrania mają organy rządowe i samorządowe oraz producenci i dystrybutorzy wkładów kominkowych i pieców oraz piecyków wolnostojących.

Powyższe instytucje powinny edukować użytkowników jak należy palić w urządzeniu spalającym drewno.

Tutaj z pomocą przychodzi fundacja Eko-źródła, która od lat edukucje i nagłaśnia technikę rozpalania od góry, palenia opałem poniżej 20% wilgotności i dostosowywania załadunku drewna aby cieszyć się czystą szybą, okładziną szamotową, a przede wszystkim czystym powietrzem.

blog

Related Articles

Proin ultrices scelerisque pretium maecenas purus
comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *