Budowa akumulacyjnego paleniska – pieco-kominki i kominki akumulacyjne

W dzisiejszych czasach (i nie tylko dzisiejszych) budując dom, większość z nas marzy o własnym domowym azylu, zaciszu. Nieodłącznymi elementami tego zacisza jest piękny ogród, taras, miejsce „dla siebie”. Nierozerwalnie ważną częścią tej realizacji jest również kominek.

I choć wielu myśląc o kominku przychodzi na myśl: ogień, przyjemne ciepło, relaks, to wciąż krąży wiele mitów wśród oponentów kominkowych w temacie nieestetyczności, kurzu czy innych niepożądanych zjawisk. Wynika to z błędnego podejścia do tematu kominków (o tym poczytacie w innym artykule) tak usilnie propagowanego w Polsce w latach 90 ubiegłego wieku oraz pierwszej dekadzie obecnego.

Dobrze wybudowane palenisko kominkowe lub piecowe nie tylko odwdzięczy się nam piękną i czystą wizją ognia ale również da przyjemne (nie przegrzane!!!) ciepło w długim czasie, a nawet może służyć jako ogrzewanie pomieszczeń całego domu.

Za sztandarowy przykład może służyć tu m.in. Austria, gdzie ponad 60% gospodarstw domowych ogrzewanych jest biomasą oraz co 2 lata organizowane są targi zduńskie KOK (www.kok-austria.at) , czy utworzono inicjatywę Federalnego Ministerstwa Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii (BMK) w zakresie ochrony klimatu o nazwie klimaactiv (www.klimaaktiv.at), wspierającej działania na rzecz OZE w tym drewna.

Wzorem naszych austriackim przyjaciół oraz naszej rodzimej polskiej tradycji, coraz więcej osób decyduje się przy budowie kominka w domu na system akumulacyjny (zwany także ciepłym, energooszczędnym, kumulacyjnym, zduńskim itp.).

Jednak co kryje się pod tym zwrotem? Postaramy się przybliżyć ten termin w poniższym artykule.

Kominek akumulacyjny a pieco-kominek?

Aby wyjaśnić różnice pomiędzy tymi dwoma paleniskami, należy wpierw wyjaśnić czym oba się charakteryzują.

Oba urządzenia po pełnej zabudowie i wykończeniu wyglądają identycznie. Ich główna wspólna cecha to utrzymywanie ciepła przez kilka do kilkunastu godzin po skończonym procesie palenia, a nie jedynie w jego trakcie. Czyli mówiąc wielkim skrócie, palimy po to aby nacieszyć się wizją ognia oraz naładować całą bryłę energią cieplną, którą wykorzystamy w dłuższym czasie.

Kominek akumulacyjny jest to wkład kominkowy (najczęściej stalowo-szamotowy), który łączy się za pomocą specjalnych kształtek wykonanych z odpowiedniej masy ceramicznej z kominem spalinowym. Kształtki te odbierają ciepło zawarte w dymie, pełniąc jednocześnie funkcję odpylenia i filtru. Do komina trafiają częściowo wystudzone spaliny (250 – 400°C), a naładowane energią cieplną kształtki oddają nam temperaturę do pomieszczenia za pomocą promieniowania, gdy przestanie napływać już do nich ciepło wewnątrz z gorących spalin.

Całość zabudowana jest w dowolnej formie (odpowiadającą oczywiście warunkom technicznym) płytami wykonanymi z podobnej masy ceramicznej (nie jest to czysty szamot-ten nie ma odpowiednich właściwości akumulujących).
Płyty te promieniują ciepłem na pomieszczenia zakumulowanym w  kształtach dymowych oraz w samych płytach, oddając ciepło z zabudowy wkładu kominkowego.
Dlatego nazywamy ten rodzaj energii promiennikową lub rozproszoną (inaczej także promieniowaniem podczerwonym – najzdrowszym, jak wiemy, dla organizmów żywych).

Przykładowy schemat budowy kominka akumulacyjnego z wykorzystaniem systemu kanałowego odprowadzania spalin

Pieco-kominek natomiast jest to bardziej zaawansowane urządzenie, typowo grzewcze. Tutaj nie mamy wkładu kominkowego, a wkład piecowy, charakteryzujący się dużymi pojemnościami cieplnymi. Wynika to z faktu, iż jest to palenisko wykonane z prefabrykatów ceramicznych. Metalowa jest jedynie ramka drzwi z ulokowaną w niej szybą (zazwyczaj podwójną). Ściany paleniska to gruba (ok. 15 cm) specjalna masa ceramiczna, odpowiednio skręcana przez wykwalifikowanego wykonawcę (najlepiej zduna).

Tak wykonane urządzenie łączy się, jak to było w przypadku kominka akumulacyjnego, kształtkami ceramicznymi z kominem. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z odpowiednio obliczoną liczbą kształtek dymowych, dopasowaną do potrzeb ogrzewniczych danego domu. Jest ich jednak zazwyczaj znacznie więcej niż w poprzednim, opisywanym przypadku. Jest to wynik dużo większych możliwości energetycznych samego paleniska. Całość również zabudowuje się płytami ceramicznymi i dowolnie ozdabia przy pomocy odpowiednich materiałów zduńskich niewrażliwych na rozszerzalności i temperaturę.

Źródło: www.cebud.pl

Tego rodzaju pieco-kominek ma znacznie wyższą temperaturę w palenisku (ok. 800°C), a temperatura (z uwagi na większą ilość kształtek), wystudza się do niższych wartości (170 – 220°C). Nie powinniśmy schodzić poniżej tych wartość, gdyż zaburzy nam to ciąg kominowy i możemy mieć niemałe problemy z paleniem w takim piecu, stąd ilość kształtek powinna być dokładnie obliczona.

Na poniższym schemacie widać rozłożenie temperatur dla systemu ułożenia kształtek wachlarzowego (a) i wznośno-opadowego (b).

Źródło: AGH Kraków

Kolejna różnica między paleniskami to czas oddawania ciepła. W kominku akumulacyjnym jest to ok 4-6 godzin, natomiast w pieco-kominku aż do 12 godzin!!!
Jak można zauważyć również w tym rodzaju paleniska nie dokładamy drewna, a jednie rozpalamy odpowiednią jego ilość 2 x na dobę jeśli chcemy utrzymać temperaturę odpowiednią dla nas.
Nie ma tu także zjawiska przegrzewania pomieszczeń, unikamy wysokich mocy szczytowych. Dlatego w Austrii, Bawarii czy Czechach mówi się na te urządzenia „nowoczesne piece kaflowe”, choć nie zawsze mają one wykończenia kaflowe. W Polsce nawet mniejszość.

Warto aby oba urządzenia grzewcze, bez względu na które z nich się zdecydujemy, posiadały odpowiednie sterownie automatyczne, będące także swojego rodzaju zabezpieczeniem przed przegrzaniem (o tym w innym artykule).

Bezkompromisowo KAŻDE palenisko, nawet kominek zimny, musi posiadać bezpośrednie podłączenie wkładu do powietrza z zewnątrz, niezbędnego w procesie spalania. Według nowych wytycznych Ekoprojektu i budynków budowanych po 2021 roku, zaopatrzonych w rekuperację, jest to absolutna konieczność.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Kominki Zduńskie

Kominki Zduńskie

Dodaj komentarz

Akceptuję Regulamin i Politykę prywatności