Kominki akumulacyjne

Strona główna » Kominki akumulacyjne

Automatyczne systemy sterowania kominkami

 

W dobie wszechobecnej elektroniki, urządzeń sterujących pracą alarmów, rolet, samochodów, różnego rodzaju maszyn i urządzeń, jak również kotłów centralnego ogrzewania, trudno nie zadbać o wygodę obsługi samego kominka.

Kominki pelletowe z zasady swojego działania posiadają przeróżne sterowniki wyposażone w moduły sms, wifi czy termostaty pokojowe itp. Natomiast kominki tradycyjne nigdy wcześniej nie były wyposażone w tego rodzaju rozwiązania. Nikomu do głowy nie przychodziło, że urządzenie tak proste w swojej budowie może być sterowane elektronicznie.

Natomiast wpadli na ten pomysł producenci automatyki do kotłów centralnego ogrzewania. Bo skoro zastosowanie takiej technologii może przynieść w piecach C.O. wymierne korzyści w postaci zwiększenia ich sprawności a także oszczędności w opale, w przypadku kotłów retortowych, to i przy kominku mogłoby pomóc w wydajności spalania.

W ten sposób powstały pierwsze sterowniki oparte na zasadach działania układu C.O., które to wykorzystywano głównie w kominkach z płaszczem wodnym. Jednak okazało się, że i w przypadku kominków konwekcyjnych (powietrznych) taka technologia ma sens.

W obu wymienionych przypadkach sterowanie paleniskiem oparte jest o zasadę dozowania dawek dopływającego z zewnątrz powietrza. Trzon samego urządzenia sterującego stanowi elektroniczna przepustnica, która połączona z centralą sterującą otwiera się bądź zamyka według wskazań algorytmu zaprogramowanego w samym sterowniku automatycznym.

Podstawowy czujnik umieszcza się w kanale dymowym, tuż przy wyjściu z czopucha lub przy wyjściu do komina, lub też są przypadki i możliwości zastosowania obu czujników.

Po wybraniu przez użytkownika mocy palenia we wkładzie kominkowym algorytm zaprogramowany w urządzeniu sterującym dobiera sobie procent otwarcia elektronicznej przepustnicy powietrza doprowadzającego do wnętrza wkładu powietrze potrzebne do procesu spalania. W miarę osiągania wartości szczytowych algorytmu, sterownik daje sygnał do przepustnicy, aby ta przymykała w odpowiedni sposób klapę blokującą dopływ powietrza do spalania. W ten sposób do wnętrza wkładu dostaje się mniej powietrza a ogień w nim się palący zmniejsza swoją intensywność. We wkładzie jest już wówczas bardzo wysoka temperatura (ok. 1000 stopni Celsjusza), co powoduje dopalanie się smug sadzy osiadłych podczas fazy rozpalania na szamotowych ściankach kominka. Wówczas wnętrze kominka zaczyna wyglądać jak przed pierwszym rozpaleniem. Następuje tzw. faza żaru, która stopniowo dopala drewno w kominku, a na sterowniku widzimy przeskoki przez kolejne fazy (bardziej zaawansowane modele). W ostatniej fazie, tzw. przedmuchu przepustnica, wg. Ustawień, na chwilę otwiera się na 100% i następuje dopalenie resztek zwęglonego drewna. Proces palenia pozostaje zakończony. Aby zapobiec zakończeniu faz palenia, należy w odpowiednim momencie (zazwyczaj w momencie zaawansowanej fazy żaru) zrobić ponowny załadunek drewna.

Wartości poszczególnych faz palenia, ich moce oraz procent otwarcia przepustnicy pozostaje w gestii ustawień przez specjalistę w tym celu przeszkolonym. Użytkownik nie powinien ingerować w ustawienia palenia, gdyż może to spowodować uszkodzenie urządzenia, nieprawidłowości w paleniu a nawet eksplozję wkładu!

Dodatkowe czujniki sterujące to między innymi możliwość wysyłania informacji do sterownika w momencie otwarcia drzwiczek, czujnik ciągu kominowego, czujnik połączony z rekuperacją itp. W przypadku kominków z płaszczem wodnym stosuje się również czujniki zamontowane w buforze wodnym, zasobniku wody oraz samym płaszczu wodnym. Wówczas rezygnuje się ze sterownika w kanale dymnym. Urządzenie sterujące działa w oparciu o różnicę pomiędzy czujnikami na układzie wodnym a płaszczu.

Dzięki zastosowaniu sterownika automatycznego do kominka możemy osiągnąć oszczędności w paliwie nawet do 30% !!! Wynika to z braku konieczności ręcznego sterowania dopływem powietrza przez użytkownika, a w zamian za to algorytmiczne dopasowanie do idealnych proporcji palenia. Zaoszczędzamy również czas, gdyż nie musimy martwić się o odpowiedni stopień dopływu powietrza w danej fazie palenia.

Firma kominkizduńskie.pl zawsze poleca takie rozwiązania swoim klientom.

Kto wie, może wkrótce nie będziemy musieli nawet dokładać ręcznie drewna? Choć to nie byłoby chyba już zgodne z klimatem kominka…

 

 

  • 23 kwietnia 2018
  • | Kategorie: Blog